Obserwuję, Piszę

Pisanie pamiętnika- zajęcie nie tylko dla introwertyków

Bywają takie dni, kiedy nic nie idzie tak, jak powinno, nie możemy znaleźć rozwiązania naszych problemu, a w głowie mamy natłok myśli. Dobrze wtedy wszystko co w nas siedzi, przelać na papier. O tym i o innych zaletach prowadzenia dziennika, dzisiaj opowiem trochę więcej.

Wyrzuć to z siebie!

W wielu przypadkach zapisanie tego, co w nas siedzi, pomaga przywrócić dobre samopoczucie. Możemy bez obawy, że ktoś nas oceni, pozbyć się żalu i pretensji, dać ujście emocjom i lepiej je zrozumieć. Często na wydarzenia reagujemy zbyt gwałtownie, albo nawet irracjonalnie i sami nie potrafimy tego zrozumieć. Ubranie tego w słowa może przynieść ukojenie. Nie zmieni to co prawda sytuacji w jakiej się znajdujemy, ale może wpłynąć na sposób jej odbioru.

Uporaj się z przeszłością

Są takie sprawy i wydarzenia, które ciągną się za nami latami. Nierozwiązane konflikty, niewypowiedziany żal, wciąż krwawiące rany czy krzywdy, za które nigdy nie przeprosiliśmy. Można starać się tego wszystkiego do siebie nie dopuszczać, ale w gorszych chwilach one dadzą o sobie znać. Zamiast katować się myślami o tym, co mogliśmy zrobić inaczej, analizować scena po scenie nasze małe dramaty, zastanawiać się po raz setny, dlaczego ktoś potraktował nas w ten czy inny sposób, może warto usiąść i zapisać to, co nie pozwala nas odnaleźć wewnętrznego spokoju. Niektóre problemy możemy rozwiązać, ale na przeszłość nie mamy już wpływu i jedyne, co pozostaje, to pogodzenie się z nią. Do tego pamiętnik nadaje się idealnie. W nim również warto napisać list do osoby, która już nie żyje, albo z którą nie mamy kontaktu. Zawrzeć w nim można przeprosiny i słowa, które nigdy nie padły.

Nazwij swoje demony

Nawet jeśli czujemy się szczęśliwi i spełnieni w życiu, raz na jakiś czas mogą dam nam znać o sobie wewnętrzne demony. Nienawiść, chęć zemsty i wszystkie skrajne emocje, które czujemy do innych, albo do siebie samych. Można z nimi wygrać, ale najpierw trzeba je poznać i nazwać. Pamiętnik przyjmie wszystko, nie bójmy się więc przelać na papier nawet tych najgorszych myśli. Dzięki temu uświadomimy sobie jak destrukcyjny wpływ mają one na kształt naszego życia i o ile lżej będzie, jeśli zostawimy je za sobą. To długa droga, ale łatwiej wygrać z wrogiem, którego się zna.

Pozwól sobie na odważne marzenia

Proza życia każe nam twardo stąpać po ziemi, a kwestie finansowe potrafią skutecznie przytłaczać i odsuwać nasze pragnienia na dalszy plan. W pamiętniku można zaszaleć i przypomnieć sobie o czym tak naprawdę marzymy. Nie ma żadnych ograniczeń, nawet jeśli w najbliższej przyszłości ich nie zrealizujemy, to i tak dzięki temu spojrzymy szerzej na swoje życie. Może też trochę je przewartościujemy.

Bądź wdzięczny

Oprócz wylewania żali i dzielenia się troskami, warto spróbować treningu wdzięczności. Jakoś tak jest z ludźmi, że dużo łatwiej dostrzega się to, co złe i przewiduje nadchodzącą katastrofę niż cieszy się z obecnego stanu rzeczy. Zwłaszcza przed snem dobrze jest usiąść i nie skupiać się na tym, co poszło nie tak, a raczej wyłuskać dobre chwilę, przyjrzeć się ludziom, których mamy wokół i wszystkiemu, co do tej pory udało nam się osiągnąć. Im dłużej będziemy się zastanawiać, tym więcej pozytywnych rzeczy przyjdzie nam do głowy. Polecam robić to codziennie.

Obserwuj swoją drogę

Pamiętnik to historia o nas samych, historia naszych wzlotów i upadków. W gorszych chwilach, nawet jeśli nie mamy ochoty na pisania, czy trening wdzięczności, warto go otworzyć i poczytać. To uświadamia jaką drogę przebyliśmy, co udało się osiągnąć i w jaki wielu przypadkach nasze obawy były zupełnie niepotrzebnie. Pokazuje też ile problemów udało się rozwiązać i jak wygrywaliśmy kolejne walki z własnymi słabościami. To może być bardziej pocieszające i motywujące niż cokolwiek innego.

Ustal priorytety

Ja na końcu pamiętnika zawsze notuję plany i rzeczy, które chcę osiągnąć. Tam też zapisuje postanowienia noworoczne i zaskakująco dużo z nich udaje mi się zrealizować. Warto także zastanowić się nad rzeczami, które najbardziej się dla nas liczą i czasami do nich wracać, aby przypomnieć sobie dlaczego podejmujemy określone decyzje. To też miejsce na luźniejsze notatki, inspiracje i cytaty, które są dla nas ważne. Te wszystkie rzeczy pomagają utrzymać właściwy kurs.

Mam nadzieję, że moje argumenty choć trochę was przekonały i już niedługo wprowadzicie pamiętnik do waszej codzienności.

Daria

Reklamy

4 myśli w temacie “Pisanie pamiętnika- zajęcie nie tylko dla introwertyków”

  1. Zgadzam się, prowadzenie pamiętnika/dziennika to świetny sposób na wyrzucenie z siebie różnych kwestii, co może dać nam ulgę, lub okazać się dla nas bardzo uzdrawiające! Ja co prawda dziennika nie prowadzę zbyt regularnie, ale i tak zapisuję sobie różne myśli na papierze, co jest dla mnie również dobrym sposobem na odstresowanie, a nawet na danie upustu mojej kreatywności 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s